single

Ile trwa menopauza - jak długo kobieta przekwita?

Odpowiedź na to pytanie będzie najłatwiejsza w momencie, gdy kobieta okres przekwitania będzie miała już za sobą i wtedy może obliczyć ile klimakterium trwało. Wcześniej wyznaczenie tego terminu i okresu będzie trudne i obarczone błędem. Statystycznie zakłada się, że przekwitanie trwa około 10 lat. Choć u niektórych pań może się to ciągnąć nawet przez 12-14 lat. Menopauza zwana w Polsce przekwitaniem to ostateczne ustanie miesiączkowania, po którym przez rok nie wystąpiło żadne krwawienie z dróg rodnych. Eksperci podkreślają, że u kobiet następuje ona najczęściej pomiędzy 44 a 56 rokiem życia, a pierwsze objawy pojawiają się najczęściej około 47 roku życia. To jednak tylko statystyka, a każdy organizm jest inny i u każdej kobiety może być inaczej.

W czasie przekwitania w organizmie kobiety zachodzą zmiany, które ostatecznie prowadzą do tego, że wygaszana będzie funkcja jajników. Po około 35 roku życia można powiedzieć, że szczytowa forma jeśli chodzi o płodność zaczyna spadać. Możemy mówić o dwóch okresach, które poprzedzać będą menopauzę.

Premenopauza – to ten czas, który jest między pełną płodnością a menopauzą, gdy w organizmie pojawia się większe stężenie FSH, hormonu, który odpowiada za pobudzenie dojrzewania pęcherzyków jajniowych i wydzielenie estrogenów w jajnikach. W czasie menopauzy obserwuje się większy poziom we krwi i moczu. W tym czasie pojawiają się zaburzenia w miesiączkowaniu, cykle są nieregularne, krwawienia mogą mieć inny charakter. Taki okres może trwać kilka lat.

Perimenopauza – to czas tuż przed menopauzą, który przypada zazwyczaj na piątą dekadę życia i trwa 3-4 lata przez i rok po menopauzie. Objawy w tym przypadku są charakterystyczne dla objawów menopauzy i jednocześnie stają się coraz bardziej dokuczliwe. Obniża się poziom estrogenów i progesteronu a rośnie poziom FSH.

Menopauza – czas trwania

Jak dowiadujemy się z prowadzonych badań statystycznych kobiety z kultury zachodniej mają menopauzę w wieku 50 lat, natomiast Polski wchodzą w ten okres mniej więcej między 48 a 52 rokiem życia. Jednak to kiedy się menopauza rozpocznie jest wyłącznie uzależnione od indywidualnych czynników. Również może być to związane z predyspozycjami genetycznymi, stylem życia. Menopauza szybciej pojawi się u kobiet, które mają różnego rodzaju schorzenia takie jak cukrzyca, choroby układu immunologicznego, kobiety przyjmujące leki zmniejszające poziom estrogenów. U niektórych kobiet objawy pojawiają się nawet przed 40 rokiem życia, jednak może to również być także zespół przedwczesnego wygasania jajników i jest to coś innego niż menopauza.

Pomocne w diagnozowaniu menopauzy mogą być także domowe testy moczu, które sprawdzają jaki jest poziom FSH, który jest właśnie w tym okresie podwyższony. Takie testy mają dobrą skuteczność, jednak jeśli przyjmuje się środki antykoncepcyjne hormonalne to wynik może być zaburzony.

Kiedy zaczyna się menopauza – objawy

Chcąc zauważyć rozpoczęcie menopauzy warto swój organizm obserwować. Takim sygnałem będzie między innymi to, że skraca się cykl miesiączkowy. Wahania hormonalne powodują, że pojawiają się także plamienia między miesiączkami, zaburzona jest płodność a silniej występują również oznaki napięcia przedmiesiączkowego takie jak obrzęk, bóle piersi, bóle w podbrzuszu, bóle pleców. Niezależnie kiedy klimakterium będzie występować to kwestia objawów nie budzi tutaj wątpliwości są bowiem takie same dla wszystkich kobiet, natomiast różne może być ich nasilenie.

Menopauza - kiedy się kończy?

Po okresie przekwitania następuje czas określony jako postmenopauza i wtedy nie ma już krwawień z dróg rodnych, a w organizmie kobiety jest wysoki poziom FSG oraz LH, obniża się zaś poziom estrogenów i progesteronu.