single

Cesarskie cięcie, poród kleszczowy i poród pośladkowy – co musisz o nich wiedzieć?

Cięcie cesarskie polega na wykonaniu nacięcia w brzuchu kobiety, a następnie przecięciu ściany macicy. Następnie dziecko rodzi się przez te nacięcia. Niektóre sytuacje zwiększają prawdopodobieństwo zranienia matki lub dziecka, zwłaszcza gdy kobieta rodzi przez dłuższy czas lub gdy głowa dziecka jest głęboko w miednicy matki.

Istnieją dowody, że w nagłym cięciu cesarskim po długotrwałym porodzie, urodzenie dziecka najpierw pośladkami lub stopami (wyjęcie dziecka z macicy na końcu miednicy) jest bezpieczniejsze niż poród z głową poprzez wpychanie dziecka z powrotem przez pochwę do macicy. W czterech badaniach klinicznych z udziałem 357 kobiet urodzenie dziecka z pośladkami lub nogami wysuniętymi do przodu wiązało się z mniejszą liczbą działań niepożądanych dla matki, w tym mniejszą liczbą krwawień i infekcji oraz krótszym czasem trwania operacji. Nie było znaczących różnic w urazach dziecka, ale w przypadku porodów pośladkowych lub wysuniętych do przodu odsetek przyjęć do oddziałów specjalistycznej opieki, lub oddziałów intensywnej terapii noworodków był niższy niż w przypadku porodów, które polegały na wypychaniu główki dziecka z pochwy.

Poród kleszczowy

Poród kleszczowy to rodzaj wspomaganego porodu drogami natury. Czasami jest to potrzebne w trakcie porodu przez pochwę. Przy porodzie kleszczowym położnik przykłada kleszcze - narzędzie w kształcie pary dużych łyżek lub szczypiec - do głowy dziecka, aby pomóc wyprowadzić dziecko z kanału rodnego. Odbywa się to zwykle podczas skurczu. Lekarz może zalecić poród kleszczowy podczas drugiego etapu porodu - podczas parcia - jeśli poród nie postępuje lub bezpieczeństwo dziecka zależy od natychmiastowego porodu. Chociaż poród kleszczowy może być zalecany podczas porodu, może wiązać się z pewnym ryzykiem. Jeśli poród kleszczowy nie powiedzie się, może być konieczne cesarskie cięcie.

Poród kleszczowy można rozważyć, jeśli poród spełnia określone kryteria - szyjka macicy jest całkowicie rozszerzona, błony są pęknięte, a dziecko zstąpiło do kanału rodnego głową w górę, ale matka nie jest w stanie wypchnąć dziecka. Poród kleszczowy jest odpowiedni tylko w ośrodku porodowym lub szpitalu, gdzie w razie potrzeby można wykonać cesarskie cięcie. Twój lekarz może zalecić poród kleszczowy, jeśli:

• Występuje parcie, ale poród nie postępuje. Poród jest uważany za przedłużony.

• Bicie serca dziecka jest nieodpowiednie. Jeśli dziecko znajduje się nisko w kanale rodnym, a lekarz obawia się zmian w biciu serca dziecka, może być konieczny natychmiastowa poród. W takim przypadku lekarz może zalecić poród kleszczowy.

• Jeśli cierpisz na określone schorzenia - takie jak choroby serca lub wysokie ciśnienie krwi - Twój lekarz może ograniczyć czas, w którym dozwolony jest naturalny poród.

Poród kleszczowy nie jest zalecany jeśli:

• Dziecko ma schorzenie, które wpływa na siłę jego kości, takie jak osteogenesis imperfecta, lub ma zaburzenia krzepnięcia, takie jak hemofilia

• Głowa dziecka nie wyszła jeszcze poza środek kanału rodnego

• Pozycja główki dziecka nie jest znana

• Ramiona dziecka prowadzą przez kanał rodny

Co to jest pozycja zamka?

Podczas większości ciąży w macicy jest wystarczająco dużo miejsca, aby dziecko mogło zmienić pozycję. W 36. tygodniu ciąży większość dzieci przyjmuje pozycję głową w dół. Jest to normalna i najbezpieczniejsza pozycja płodu podczas porodu. Jednak w 4 na 100 urodzeń dziecko nie odwraca się w sposób naturalny głową w dół. Zamiast tego dziecko jest w pozycji zamkowej. Niemowlęta w pozycji zamkowej zwykle muszą być rodzone przez cesarskie cięcie.