single

Poród w domu –o czym musisz wiedzieć

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety rozważają poród w domu lub w centrum porodowym, a nie w szpitalu. Jednym z powodów jest chęć posiadania większej kontroli nad procesem porodu, a zwłaszcza chęć uniknięcia cesarskiego cięcia.

Cesarskie cięcie

W 2019 r. 33% urodzeń w Europie to cesarskie cięcie, czyli ponad dwukrotnie więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (10-15%). Cesarskie cięcie to poważna operacja brzuszna, która wiąże się z większym ryzykiem powikłań, takich jak uszkodzenie innych narządów, skrzepy krwi, krwawienie wewnętrzne lub infekcja. Ponadto kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie w przypadku pierwszego dziecka, są narażone na większe ryzyko powikłań w późniejszych ciążach, takich jak nieprawidłowy wzrost łożyska lub pęknięcie macicy w pobliżu blizny. W wielu przypadkach cesarskie cięcie jest konieczne dla zdrowia dziecka lub matki. Jednak kobiety, które rodzą w szpitalach, mają wyższe wskaźniki interwencji, niezależnie od tego, czy tego potrzebują, czy nie. Poród w szpitalu to bezpieczny i korzystny wybór dla wielu kobiet, szczególnie tych, które chciałyby mieć możliwość zastosowania leków przeciwbólowych lub które są bardziej zagrożone. Jednak kobiety, które szukają bardziej naturalnych doświadczeń związanych z porodem, często rozważają alternatywę dla porodów szpitalnych.

Poród w domu

„Poród w domu” definiuje się jako poród w miejscu innym niż szpital - może to być twój dom, dom innej osoby lub ośrodek porodowy. Większość porodów domowych odbywa się w towarzystwie położnej, ale niektórym towarzyszy lekarz, członkowie rodziny lub technicy medyczni. Badanie wykazało, że wskaźniki interwencji są niższe w przypadku porodów domowych w porównaniu z porodami w szpitalach. Na przykład wskaźnik cesarskiego cięcia kobiet, które urodziły w domu, wyniósł 5,2% 5 w porównaniu z 27% kobiet niskiego ryzyka.

Kobiety, które wolą poród domowy od porodu szpitalnego, robią to z różnych powodów. Oprócz bardziej naturalnego doświadczenia, wiele osób lubi rodzenie w znajomym miejscu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, lub poród w domu, może być bardziej zgodny z ich tradycjami kulturowymi.

Czy to jest bezpieczne?

Poród w domu to kontrowersyjny temat. Należy tu ocenić kwestie bezpieczeństwa, licencji i szkolenia położnych, komunikacji między położnymi i lekarzami oraz przenoszenia do szpitala na wypadek pojawienia się jakichkolwiek problemów. Poród w domu może być bezpieczną opcją, ale dla innych kobiet - wiązać się z ryzykiem. Poród w domu nie jest zalecany kobietom chorym na cukrzycę, z przewlekłym nadciśnieniem lub zatruciem, które są zagrożone lub doświadczyły porodu przedwczesnego. Poród w domu jest wskazany, jeśli dziecko jest z opuszczoną głową, jesteś w 37-42 tygodniu ciąży, nie masz poważnych schorzeń, nie masz łożyska przedniego na początku porodu i nie miałaś wcześniej cesarskiego cięcia.

Co musisz zrobić przed zaplanowaniem porodu w domu?

Poród, czy to w domu, czy w szpitalu, wiąże się z ryzykiem, dlatego ważne jest również, aby się do niego odpowiednio przygotować. Oto kilka wskazówek do rozważenia:

• Porozmawiaj ze swoim położnikiem i / lub lekarzem

• Jeśli potrzebujesz położnej, przeprowadź wywiad z położnymi na temat ich filozofii i doświadczeń związanych z porodem, aby znaleźć położną, z którą czujesz się komfortowo i która szanuje twoje poglądy na temat porodu.

• Miej „plan b” na wypadek konieczności przeniesienia do szpitala

i koniecznie wcześniej wykonaj wszystkie niezbędne badania. • Znajdź pediatrę, który będzie mógł zbadać twoje dziecko zaraz po urodzeniu.