single

Pierwszy i drugi tydzień ciąży – co się wówczas dzieje?

Drugi tydzień ciąży po poczęciu to czas, kiedy kobieta nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że w jej wnętrzu tworzy się już nowe życie. Jest to zrozumiałe, ponieważ płód jest nadal bardzo mały, więc nie ma specjalnych oznak ciąży, a jeśli tak, to przypominają nadejście zbliżającej się miesiączki. Mogą wystąpić drobne bóle w podbrzuszu, które są znane kobietom przechodzącym bolesne cykle menstruacyjne. Ogólnie ciąża po 2 tygodniach jest dość arbitralną koncepcją.

Co się wtedy dzieje?

Drugi tydzień ciąży po zapłodnieniu komórki jajowej to już czwarty tydzień położniczy. Nawiasem mówiąc, wiele kobiet jest zdezorientowanych, ponieważ lekarze wyznaczają termin, który nie odpowiada ich osobistym obliczeniom. Ważne jest, aby zrozumieć, że rzeczywisty (embrionalny) i położniczy to dwie różne rzeczy. Odliczanie faktycznego wieku ciążowego rozpoczyna się od dnia poczęcia (lub dnia spodziewanej owulacji, która najczęściej przypada w połowie cyklu miesiączkowego). Okres położniczy liczy się od dnia ostatniej miesiączki.

Jeśli ciąża jest naprawdę długo oczekiwana, kobieta zaczyna uważniej słuchać swojego ciała, próbując znaleźć oznaki poczęcia. Mierzy temperaturę podstawową, analizuje zmiany nastroju, tj. szuka choćby śladu ciąży. Jednak nie każda przyszła mama ma objawy ciąży, co jest całkiem naturalne. Nieprawidłowe jest mówienie o jakichkolwiek konkretnych objawach. Najważniejszym głównym objawem ciąży po 2 tygodniach jest brak regularnych miesiączek. Istnieją jednak specyficzne objawy, które spotykają niektóre kobiety:

• dyskomfort i ból brzucha;

• obrzęk gruczołów mlecznych, zwiększona wrażliwość sutków;

• nudności, zaburzenia apetytu i inne objawy zatrucia.

Często te objawy są czysto psychosomatyczne, tj. kobieta jest dostrojona do faktu, że jest w ciąży, dlatego objawy są obecne.

W okolicach drugiego tygodnia

W drugim tygodniu ciąży kobieta jest pod wpływem hormonu progesteronu. Jego produkcja następuje natychmiast po owulacji i nie ma znaczenia, czy fakt poczęcia miał miejsce, czy nie. Jeśli tak się stanie, ilość hormonu stopniowo wzrasta. Progesteron stwarza warunki niezbędne do rozwoju płodu.

W drugim tygodniu ciąży układ odpornościowy nieco się osłabia, więc uczucie łagodnego złego samopoczucia jest całkowicie normalne. Temperatura ciała może wzrosnąć wieczorem do 37,8 stopni. Stanowi temu towarzyszą objawy towarzyszące: "pieczenie" policzków, dreszcze itp.

Pod koniec 2 tygodnia ciąży może pojawić się szereg charakterystycznych objawów - wiele kobiet zaczyna inaczej dostrzegać smaki i zapachy, które wcześniej nie powodowały u nich dyskomfortu. Teraz mogą nawet wywoływać wymioty. Jest to szczególnie widoczne rano.

Rosnące stężenie progesteronu wpływa na stan psycho-emocjonalny, tj. obserwuje się wahania nastroju. Kobieta czuje się rozdrażniona, gwałtownie reaguje na niektóre wydarzenia. Wszystko to wygląda na objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, co jest zrozumiałe, ponieważ w obu przypadkach objawy te są konsekwencją działania progesteronu.

Kolejnym objawem, który tłumaczy się również wzrostem stężenia tego hormonu, jest zwiększony apetyt. Tak więc progesteron „dba” o gromadzenie składników odżywczych i tłuszczu, aby płód mógł się normalnie rozwijać.

W pierwszym tygodniu ciąży nie ma sensu robić żadnych testów - będą po prostu negatywne. Jednak w późniejszym terminie mogą już wskazywać na obecność płodu. Regularne paski testowe sprzedawane w aptekach mogą wskazywać na obecność płodu. Są proste w użyciu - test wykonujemy w porannej porcji moczu i jeśli pokażą się 2 paski, to możemy mówić o poczęciu.

Ultrasonografia służy nie tylko do potwierdzenia faktu poczęcia, ale także jest wskazana w przypadku silnego bólu zlokalizowanego w podbrzuszu i upławów z krwią. Te znaki ostrzegawcze mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną.