single

Niepłodność a bezpłodność – różnice

 

Niepłodność i bezpłodność to pojęcia, które niekiedy stosuje się zamiennie, choć tak naprawdę odnoszą się do dwóch innych zjawisk. Połączeniem jest tutaj wyłącznie dramat tych par, które nie są w stanie doprowadzić do zapłodnienia. Na czym więc polega różnica?

Na czym polega różnica między bezpłodnością a niepłodnością Różnice będzie można zauważyć w definicjach jakie podaje nam WHO.

Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę mimo regularnego współżycia kilka razy w tygodniu utrzymywanego powyżej 12 miesięcy bez używania środków antykoncepcyjnych. Uważa się, że jest to choroba społeczna obok innych rozpowszechnionych, przewlekłych i trudnych do leczenia schorzeń jak między innymi alkoholizm, cukrzyca czy niektóre choroby krążenia.

Natomiast bezpłodność jest to trwała niezdolność do zostanie rodzicem, która dotyczy zarówno kobiety jak i mężczyzny. Od niepłodności odróżnia ja przede wszystkim fakt, że współczesna medycyna nie zna sposobu na to jak można uporać się z tym problemem. Dla dotkniętych nim par jedyną szansą na posiadanie dziecka pozostaje zapłodnienie pozaustrojowe, ewentualnie adopcja.

W przypadku niepłodności leczenie będzie możliwe i często stosuje się tutaj farmakoterapię. Niekiedy konieczna może być także interwencja chirurgiczna, jeśli podejrzewana jest patologia jajowodów albo zmiany w jamie macicy, endometrioza a w przypadku mężczyzn żylaki powrózka nasiennego albo niedrożność nasieniowodów bądź najądrza. Niepłodność to niemożność zajścia w ciąże mimo tego, że regularnie podejmuje się współżycie.

Przyczyny bezpłodności Nowoczesne techniki diagnostyczne jakie obecnie są dostępne pozwalają większość przypadków bezpłodności skutecznie diagnozować, przy czym należy wyraźnie podkreślić, że bardzo duże znaczenie tutaj ma badanie obojga partnerów, którzy starają się o dziecko. U kobiet problem może być wynikiem złego działania macicy czy jajników albo nawet wczesną menopauzą, która objawia się uderzeniami gorąca, nadmierną potliwością, wahaniami nastroju, problemami ze snem, gwałtownym i trudnym do wytłumaczenia przyrostem masy ciała.

Przyczyny bezpłodności męskiej mogą wynikać z przebytych chorób np. takich jak świnka. Problem ze spłodzeniem potomka może wynikać np. z uszkodzenia nasieniowodów, co jest związane z operacją chirurgiczną, stanem zapalnym rozwojem choroby nowotworowej. Bezpłodność może być także wynikiem utraty albo urazu jąder.

Przyczyny niepłodności Natomiast jeśli chodzi o niepłodność, która staje się problemem społecznym może mieć ona różne źródła. Niekorzystny wpływ na potencjał rozrodczy kobiet i mężczyzn ma np. zła dieta, która prowadzi do otyłości, palenie papierosów, siedzący tryb życia czy czynniki środowiskowe jak wpływ metali ciężkich albo substancji chemicznych. Znaczenie mogą mieć również zaburzenia hormonalne.

Zły wpływ na rozrodczy potencjał może mieć również siedzący tryb życia związany z tym jaką większość z nas obecnie wykonuje pracę. W przypadku kobiet problemem mogą być jajnikowe i jajowodowe przyczyny, które mogą powodować że zajście w ciąże nie będzie możliwe. Do tego dochodzą również problemy z macicą. U mężczyzn może być to zła produkcja plemników, nieprawidłowa ich funkcja czy niedrożność przewodów, które odpowiadają za wyprowadzenie nasienia. W przypadku tych problemów jakie obecnie występują jeśli chodzi o niepłodność można już stosować jakieś rozwiązania, które dadzą efekt i sprawią, że będzie można ten problem pokonać i faktycznie zajście w ciąże stanie się możliwe. Dlatego jeśli chodzi o opcje obecnie dostępne faktycznie warto szukać diagnozy i próbować leczenia.