single

Ginekolog - temat, którego unikamy!

Do tematu Ginekologa warto podejść w racjonalny sposób. Lęk przed wizytą u takiego specjalisty nadal występuje u wielu kobiet. Dlatego warto zadbać o to, by jakoś tych lęków się pozbyć, ponieważ regularne wizyty u specjalisty są dla każdej kobiety istotne, nie powinno się ich lekceważyć.

Dlaczego kobiety unikają ginekologa?

Ginekologia to niewątpliwie taka przestrzeń, która jest bardzo intymna, kobieca, wrażliwa, ale również bardzo potrzebna. Jeśli na chwilę zapomnimy o fotelu to możemy pomyśleć o tym, że kobiety zasługują na to, by być zdrowymi. Wtedy można nieco zmienić swoją perspektywę, ponieważ nie myśli się o wizycie lekarskiej, ale o sobie. Wymienić można przede wszystkim trzy przyczyny, dla których kobiety nie chodzą do ginekologa.

Ginekolog to cham

Takie stwierdzenie czasami z ust kobiety się pojawia. Internet daje nam całą masę opowieści o ginekologach, którzy obrażali kobiety, zachowują się nieprofesjonalnie i nieetycznie. To jednak często przesadzony obraz, a tak naprawdę większość z nich to świetni lekarze, w pełni profesjonalni. Dobrzy lekarze na pewno zadbają o odpowiednią relację między nimi a pacjentem i wtedy taka wizyta wypadać będzie pozytywnie.

Wstydzę się swojego ciała

To kolejna przyczyna unikania wizyt u ginekologa. Jednak dobrze przygotowane gabinety dbają w odpowiedni sposób o intymność kobiet i ją chronią. Pacjentki otrzymują spódniczki, które okrywają ciało, mają specjalną przestrzeń z łazienką do przebrania. Nowoczesne fotele są również bardziej przyjazne, a lekarze profesjonalnie traktują każdą kobietę. U ginekologa nie możemy myśleć o kompleksach, ale o tym, że lekarza obowiązuje poufność i jest to specjalista, który ma pomóc naszemu zdrowiu.

Boję się nieprawidłowego wyniku

Lekarze zauważają, że jest sporo kobiet, które nie pojawiają się na wizycie, ponieważ podejrzewają, że mogą mieć złe wyniki. A jeśli usłyszą, że cytologia wyszła źle to nie podejmują dalszej diagnostyki i leczenia. A taki brak wiedzy o tym w jakim stanie jest organizm to jak wyrok dla kobiety. A wynik nie jest równoznaczny z nowotworem. Cytologia to tak naprawdę badanie, które ma wspierać wykrywanie zmian, które mogą świadczyć o nowotworach zanim jeszcze te będą się rozwijać. Rak rozwija się przez lata wiec jeśli symptomy będą wcześniej zauważone to będzie można na nie reagować.

Wielu lekarzy podkreśla, że w dużej mierze swoją karierę zawodową prowadzą w taki sposób, by jak najwcześniej diagnozować pacjentki. Dzięki temu będzie można uniknąć rozwoju poważnych chorób. Wydaje się, że to właśnie ten najlepszy kierunek, ponieważ w ten sposób zanim coś poważnego się rozwinie będzie można reagować i tym samym uniknie się poważnych zdrowotnych problemów.

Badanie boli

Oczywiście jest faktem to, że badanie ginekologiczne nie jest badaniem przyjemnym, ale jeśli gabinet będzie gwarantował kobiecie ochronę prywatność, intymności to raczej panie tutaj będą mówiły o pewnym dyskomforcie raczej niż o bólu. A te kilkanaście minut na wizycie daje kobiecie pewność, że nie będzie musiała przez kolejnych kilka lat zmagać się z chemioterapią. Dlatego wydaje się, że warto ten czas poświęcić i również w jakieś mierze przygotować się psychicznie na ten dyskomfort, by w ten sposób zagwarantować sobie szansę na całkowite wyleczenie, co jest praktycznie zawsze możliwe, jeśli diagnostyka będzie wczesna. Kobieta musi sobie zdawać sprawę z tego, że to co dla niej najlepsze nie zawsze będzie łatwe. Czasami jednak tych kilkanaście minut w ciągu roku może się stać przyczynkiem do uratowania życia.