single

BOTOKS – usuwanie zmarszczek

Botox jest stosowany przez kosmetologów i dermatologów, najczęściej jako środek na zmarszczki mimiczne. Lek wstrzykuje się cienką igłą - działa na mięśnie twarzy, rozluźniając je. W rezultacie zmarszczki mimiczne są wizualnie wygładzone, a nowe nie powstają.

Historia botoksu

Toksyna botulinowa to substancja stanowiąca podstawę botoksu. Wytwarzany jest przez bakterie Clostridium botulinum. Początkowo substancja służyła do rozwiązywania innych problemów. Stosowano ją w przypadku osób z nerwicą nerwów twarzowych. Taka osoba nie w pełni kontroluje mięśnie. Do ich rozluźnienia użyto toksyny botulinowej. Lekarze zauważyli, że po wstrzyknięciu leku sieć zmarszczek na twarzy całkowicie znika. Zaś głębokie zmarszczki są ledwo widoczne. W ten sposób odkryto Botox jako produkt kosmetyczny.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Zastrzyki z botoksu podaje się pacjentom z hipertonicznością twarzy. Głównym wskazaniem do dzisiejszego zabiegu jest pojawienie się zmarszczek. Botox na czoło i brwi nakłada się według indywidualnych wskaźników. Zabieg może być wykonany zarówno w wieku 20, jak i 40 lat. Przeciwwskazania to:

• Choroby skóry twarzy.

• Choroba zakaźna.

• Ciąża i okres karmienia piersią.

• Przewlekłe choroby w ostrej fazie.

• Reakcja alergiczna na lek.

Przed wprowadzeniem leku lekarz przeprowadzi ankietę, zrobi wywiad i upewni się, że nie ma przeciwwskazań.

botoks, toksyna botulinowa

Opis zabiegu

Lekarz bada skórę, przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje zabieg. Wszystko zajmuje 15-30 minut. Botox jest uważany za bezbolesny zabieg. Igły do wprowadzania substancji są tak cienkie, że nie powodują bólu. Pacjent siedzi na krześle, w pozycji półleżącej. Lekarz prosi o uśmiech, wykonanie kilku różnych grymasów, aby ustalić umiejscowienie mięśni twarzy i poziom ich napięcia. Następnie rozpoczyna się wprowadzanie substancji. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, iniekcje wykonuje się sterylnymi narzędziami jednorazowego użytku. Botox jest mierzony w jednostkach. A dla każdego pacjenta wskaźniki ustalane są indywidualne: zależy to od cech fizycznych osoby. Liczba jednostek Botoxu do korekcji brwi u kobiet waha się średnio od 15 do 25 jednostek, na czoło - od 4 do 20 jednostek. W rzadkich przypadkach po 14 dniach wymagana jest druga procedura. Jest to konieczne, gdy mięśnie twarzy pracują asymetrycznie lub jedna ze stron twarzy jest mniej wrażliwa na lek. Pod koniec zabiegu na twarzy pozostaną ledwo zauważalne ślady po wstrzyknięciu substancji. Znikają z reguły po pół godziny i nie powodują żadnych obaw.

Poradnictwo i rehabilitacja pozabiegowa

Zabieg uważany jest za łatwy i nie wymaga dużego wysiłku ze strony pacjenta. Jednak nadal należy przestrzegać określonych zasad. Zabrania się spożywania alkoholu w dniu zabiegu oraz ograniczenia jego spożycia przez kolejne 2 tygodnie. Nie zaleca się przyjmowania antybiotyków przez ten sam okres. Unikaj przyjmowania witamin z grupy B (w ciągu 2 tygodni). Bezpośrednio po zabiegu nie można opuścić głowy ani się położyć. Ślady po wtryskach nie będą widoczne, więc możesz wykonywać praktycznie każdy rodzaj czynności, z wyjątkiem tych, które powodują przemęczenie i pocenie się. W dniu zabiegu nie wolno uprawiać sportu. Nie zaleca się odwiedzania sauny lub łaźni przez dwa tygodnie. Nie zaleca się masażu twarzy.

Po zabiegu lekarze zalecają jak najczęściej marszczyć brwi, uśmiechać się i ćwiczyć mimikę twarzy. Spowoduje to równomierne rozprowadzenie botoksu w tkankach. Efekt nie przychodzi od razu: każdego dnia pacjenci zauważają coraz większe prostowanie skóry. Efekt jednego zabiegu utrzymuje się średnio od 2 do 6 miesięcy. Po kilku latach stosowania Botoxu można zmniejszyć liczbę zabiegów w ciągu roku. Efekt kumuluje się i rośnie z każdym kolejnym zabiegiem. Sprawdź ofertę zabiegu z użyciem botoksu na https://klinikamurano.com/oferta_botoks-toksyna-botulinowa_20.html.