single

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

W istocie poród to „naturalny proces”, a jeśli kobieta jest całkowicie zdrowa, płód jest mały, to może rodzić samodzielnie. W niektórych przypadkach niezbędne jest jednak cesarskie cięcie.

Cesarskie cięcie

Położnictwo to dziedzina, w której lekarz ma kilka minut na podjęcie jedynej słusznej decyzji. W rękach lekarza w chwili narodzin są dwa życia naraz - matki i dziecka. Cesarskie cięcie to przede wszystkim zabieg chirurgiczny. Niezależnie od oceny pracy chirurga, operacja zawsze wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Dlatego lekarze uciekają się do operacji tylko wtedy, gdy ryzyko naturalnego porodu przewyższa ryzyko operacji. W niektórych przypadkach planowane jest cesarskie cięcie ze względów medycznych, które powodują, że poród drogami natury jest zbyt ryzykowny. Kobieta może wiedzieć z wyprzedzeniem, że będzie potrzebować cesarskiego cięcia, ponieważ spodziewa się bliźniaków albo może mieć schorzenie, takie jak cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi. Cięcie cesarskie może być również zaplanowane z wyprzedzeniem, kiedy dana kobieta ma infekcję, którą może przekazać swojemu dziecku podczas porodu, taką jak HIV lub opryszczka narządów płciowych, lub jeśli ma problemy z łożyskiem podczas ciąży.

Cięcie cesarskie może być również konieczne w niektórych sytuacjach, takich jak poród bardzo dużego dziecka u matki z małą miednicą lub jeśli dziecko nie jest w pozycji głową w dół i próby obrócenia dziecka na tę pozycję przed urodzeniem zakończyły się niepowodzeniem. Czasami decyzja położnika o wykonaniu cesarskiego cięcia jest nieplanowana i podejmowana nagle, ponieważ zdrowie matki, dziecka lub obojga jest zagrożone. Może się to zdarzyć z powodu problemu w czasie ciąży lub po rozpoczęciu porodu, na przykład, jeśli poród przebiega zbyt wolno lub dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

Plusy porodu pochwowego dla matki

Poród drogami natury to długi proces, który może być fizycznie wyczerpujący i jest ciężką pracą dla matki. Jedną z zalet porodu przez pochwę jest krótszy pobyt w szpitalu i czas rekonwalescencji w porównaniu z cesarskim cięciem. Typowa długość pobytu w szpitalu kobiety po porodzie drogami natury wynosi od 24 do 48 godzin. Jeśli kobieta czuje się na siłach, może zdecydować się na opuszczenie szpitala wcześniej. Kobiety, które przechodzą porody drogami natury, unikają poważnych operacji i związanych z nimi zagrożeń, takich jak silne krwawienie, blizny, infekcje, reakcje na znieczulenie i długotrwały ból. A ponieważ matka będzie mniej zmęczona po operacji, może trzymać dziecko i rozpocząć karmienie piersią wcześniej po porodzie.

Wady porodu pochwowego

Podczas porodu drogami natury istnieje ryzyko, że skóra i tkanki wokół pochwy mogą się rozciągnąć i rozerwać, gdy płód przechodzi przez kanał rodny. Jeśli rozciąganie jest ciężkie, kobieta może potrzebować szwów lub może to spowodować osłabienie, lub uszkodzenie mięśni miednicy, które kontrolują jej czynność moczu i jelit. Niektóre badania wykazały, że kobiety, które rodziły drogą pochwową, częściej mają problemy z jelitami lub nietrzymaniem moczu niż kobiety po cesarskim cięciu. Mogą być również bardziej podatni na wyciek moczu, gdy kaszlą, kichają lub się śmieją. Po porodzie pochwowym kobieta może również odczuwać utrzymujący się ból w kroczu, obszarze między jej pochwą a odbytem.

Niezależnie od tego, w jaki sposób odbędzie się poród, kobiety powinny być możliwie jak najlepiej poinformowane o możliwościach porodu, aby mogły zabrać głos w tym procesie, opowiadać się za tym, czego chcą i dokonywać najbardziej świadomego wyboru.