single

MENOPAUZA – CO WARTO O NIEJ WIEDZIEĆ?

W języku potocznym menopauzę traktuje się jako synonim przekwitania. Jednak tak naprawdę jest to określenie specjalistyczne, które odnosi się do ostatniej menstruacji w życiu kobiety. Natomiast czas kilka lat przed tym i kilka lat po to tak zwane klimakterium okres określony okołomenopauzalnym albo właśnie przekwitaniem. Taki okres wiąże się z różnymi symptomami, które nie należą do przyjemnych i mogą utrudniać funkcjonowanie. Warto wiedzieć jak sobie z tym poradzić.

Dlaczego w organizmie kobiety następują zmiany?

Menopauza jest bezpośrednio związana z gospodarką hormonalną. Na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki zmniejsza się istotnie aktywność jajników i zmniejsza się poziom estrogenu, spada gwałtownie produkcja progesteronu. W ten sposób dochodzi o zakłócenia równowagi hormonalnej a to jest przyczyną wystąpienia dolegliwości. W tym czasie następują zaburzenia owulacji. Cykl może być wydłużony, albo skrócony, staje się nieregularny. Również krwawienia mogą być dłuższe oraz bardziej obfite, niekiedy nawet mogą przybierać formę krwotoczną, ponieważ błona śluzowa macicy będzie stawać się grubsza. Z czasem następuje całkowicie zanik miesiączkowania. O menopauzie można mówić w momencie gdy krwawienie nie pojawia się przez rok. Jeśli nastąpi po przerwie trwającej 12 miesięcy trzeba udać się do lekarza, bo to znak, że organizm nie reaguje prawidłowo. Wiek, w którym kobieta będzie wchodzić w przekwitanie to indywidualna sprawa i zależy od wielu różnych czynników. Pierwsze symptomy mogą się pojawić około 40 lat, natomiast najczęściej będzie to między 45 a 55 rokiem życia. W Polsce jest to średnio wiek około 50 lat.

Jakie będą typowe objawy?

Takim najbardziej charakterystycznym i typowym objawem będzie oczywiście zaburzenie miesiączkowania. Jednak poza tym pojawiają się także inne dolegliwości, które trwają także po tym jak będzie już zanik menstruacji. Można tutaj mówić o nagłych uderzeniach gorąca obejmujących głowę, szyję, niekiedy tułów, kołatanie serca, duszności, zimne poty w nocy towarzyszące właśnie uderzeniom gorąca, wahania nastroju, niepokój, złe samopoczucie i skłonność do depresji, bóle głowy, bezsenność, uczucie niepokoju, zmęczenie, dłuższy czas potrzebny do regenerowania, kłopoty z pamięcią oraz koncentracją, spadek libido, dyksomfort przy współżyciu, infekcje dróg moczowych, mrowienie i drętwienie rąk, przybieranie na wadzę, skłonność do osteoporozy.

W trakcie trwania menopauzy dochodzi do zmian metabolicznych i dlatego zwiększony może być poziom złego cholesterolu a obniżony poziom dobrego. Dlatego w tym okresie rośnie ryzyko nadwagi oraz cukrzycy. Zły poziom cholesterolu to również niebezpieczeństwo dla serca i układu krążenia, ponieważ między innymi rośnie ciśnienie tętnicze. Siła skurczowa serca ulega pogorszeniu i dlatego rośnie ryzyko zakrzepów. Estrogeny kojarzą się nam z dojrzewaniem, ale również mają wpływ na stan skóry, włosów, paznokci, wpływają na produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, dlatego jak zaczynają znikać istotnie rośnie ryzyko pojawienia się zmarszczek, skóra przestaje być jędrna.

Jak sobie radzić z menopauzą?

Oczywiście dla kobiety menopauza to czas trudnych zmian, które mają miejsce w sferze fizycznej, emocjonalnej. Kobieta czuje się zagubiona i nieatrakcyjna. Dlatego warto uświadomić sobie co dzieje się w organizmu zadbać także o jego stan. Regularne badania będą na pewno bardzo ważne, dodatkowo można zatroszczyć się o stworzenie takich warunków, w których kobieta będzie się czuła lepiej. Na uwadze warto mieć również to jaką dietę prowadzi kobieta. Ten czynnik również ma duże znaczenie, ponieważ może mieć wpływ na samopoczucie.