single

Kobiety nie przyjmują regularnie tabletek z wapniem; wysokie ryzyko złamań kości

Pomimo faktu, że suplementacja wapnia zmniejsza ryzyko złamań kości u starszych kobiet, większość kobiet nie przyjmuje suplementów wapnia regularnie, wykazało nowe badanie. Największym wyzwaniem jest więc zachęcenie kobiet do codziennego przyjmowania tabletek, stwierdzili naukowcy.


Naukowcy zrekrutowali prawie 1460 zdrowych kobiet w wieku powyżej 70 lat do badania, aby określić ich wskaźniki zgodności związane z przyjmowaniem suplementów wapnia (600 mp pigułek, które należy przyjmować dwa razy dziennie). Wszystkie uczestniczki badania miały odpowiedni poziom witaminy D, kluczowego składnika niezbędnego dla zdrowych kości. Ku zaskoczeniu badaczy, wskaźniki nieprzestrzegania zaleceń przez uczestników badania wyniosły aż 50%.
Doprowadziło to badaczy do wątpliwości co do przydatności suplementacji wapnia jako terapii zapobiegawczej. Badaczom udało się jednak ustalić, że konsekwentne przyjmowanie suplementów wapnia rzeczywiście zmniejszyło częstość występowania złamań.


Prawie 310 kobiet otrzymało tabletki z wapniem. Spośród tych, które lojalnie przyjmowały co najmniej 80% przydzielonego im wapnia, 10% doznało złamania kości. Jest to jednak znacznie mniej niż 15% przypadków złamań u 320 kobiet, którym podawano placebo (lek pozorowany).
Badany schemat suplementacji wapnia nie może być obecnie zalecany jako podejście zdrowia publicznego do zapobiegania złamaniom, ze względu na brak długoterminowej zgodności" - zauważył autor badania Richard Prince z University of Western Australia. Wyniki tego badania można znaleźć w Archives of Internal Medicine.


Osteoporoza, która predysponuje kobiety do złamań, staje się obecnie poważnym problemem. Według statystyk National Osteoporosis Foundation, 8 milionów z 10 milionów osób cierpiących na osteoporozę w Ameryce to kobiety. Kobiety po menopauzie są szczególnie narażone na zwiększone ryzyko złamań związanych z osteoporozą z powodu postępującego spadku poziomu hormonu estrogenu i związanego z tym zwiększonego wydalania wapnia.
Utrata wapnia z kości z kolei zmniejsza elastyczność i sprawia, że kość staje się bardziej krucha, co zwiększa ryzyko złamań.