single

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Niewątpliwie tabletki hormonalne są jedną z najchętniej wybieranych form antykoncepcji. Jest ona skuteczna, a jednocześnie prosta w stosowaniu. Jednak warto pamiętać, że niektóre produkty będą powodować zmniejszenie ich skuteczności.

Antykoncepcja doustna

Antykoncepcja hormonalna, w tym tabletki antykoncepcyjne to popularna metoda zapobiegania ciąży. Obecnie na rynku dostępne mamy dwa rodzaje tabletek – jednoskładnikowe z progesteronem oraz dwuskładnikowe, które są połączenie progesteronu oraz estrogenu. Jeśli ktoś stosuje ta metodę antykoncepcyjną lub chce ją wybrać powinien udać się na wizytę do ginekologa. Tabletki są bowiem dostępne wyłącznie na receptę a lekarz będzie je odpowiednio dobierał na podstawie stanu zdrowia pacjentki, stylu życia, wagi czy planów odnośnie ewentualnego zajścia w ciążę w niedalekiej przyszłości.

Kupowanie tabletek z niepewnych źródeł na pewno będzie złym pomysłem. Nigdy bowiem nie będzie wiadomo na jakiego producenta się trafi, jaki będzie produkt a to może mieć zły wpływ na stan zdrowia. W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej powinno się zgłaszać do lekarza wszystkie skutki uboczne takie jak wahania wagi, złe samopoczucie czy inne problemy ze zdrowiem. Jeśli będzie taka potrzeba lekarz będzie mógł ewentualnie zmienić tabletki na inne.

Leki, które zmniejszą skuteczność antykoncepcji

W czasie stosowania tabletek nie można oczywiście zapominać, że trzeba je przyjmować regularnie o ustalonej porze. Ma to bardzo duży wpływ na ich skuteczność. Poza tym na skuteczność tabletek będzie wpływać również przyjmowanie leków. Przykładem może być np. paracetamol, którego przyjmowanie w dawce powyżej 3 gram na dobę może powodować zmniejszenie skuteczności antykoncepcji.

jeśli z jakichś powodów trzeba zacząć przyjmować leki to warto będzie przy tym poinformować lekarza, że stosuje się antykoncepcje hormonalną. W ten sposób lekarz będzie mógł dobra formę leczenia w taki sposób, by leki nie wchodziły w interakcję z antykoncepcją. Jeśli chodzi leki, które skuteczność antykoncepcji obniżają będą to takie preparaty jak:

  • antybiotyki (głównie te z tetracykliną, kotrimoksazolem czy amoksycyliną),
  • leki przeciwgruźlicze,
  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki antydepresyjne,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki przeciwwirusowe,
  • leki przeczyszczające.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Warto także zastanowić się jak wygląda skuteczność przy alkoholu. Sam alkohol nie wpływa na działanie antykoncepcji. Jeśli jednak spożyje się zbyt dużo alkoholu to można zwymiotować i wtedy wcześniej zażyta tabletka może nie wchłonąć się do organizmu. Podobnie będzie przy innych schorzeniach związanych z biegunkami czy wymiotami.

Witamina C a tabletki antykoncepcyjne

Trzeba pamiętać, że nie tylko leki wpływają na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Takie działania mogą mieć zioła, suplementy, soki owocowe czy same owoce. Jeśli chodzi o zioła to będzie można znaleźć je w herbatach. Warto więc sprawdzać skład, ponieważ skuteczność antykoncepcji obniżają takie rośliny jak dziurawiec, dzięgiel chiński, babka płesznik czy pluskwica groniasta. W przypadku suplementów będzie to węgiel leczniczy czy produkty mające w składzie chrom ale także witaminę C. Jeśli dawka witaminy C będzie zbyt duża to niestety skuteczność antykoncepcji spadnie. Na dzień nie powinno się przyjmować więcej niż 1000mg. Podobnie działają substancje znajdujące się w grejpfrucie, działają bowiem tak jak leki. Między wypiciem soku, zjedzeniem owocu a zażyciem tabletki musi minąć 2 godziny, a najlepiej jeśli miną 4 godziny.